Dekalog inwestora

01
maj
2023
10 najważniejszych informacji dla rozpoczynających inwestycję - część II

3. WYBÓR DZIAŁKI

Wybór działki powinien opierać się zarówno na doborze względem stron świata jak i na parametrach wielkościowych. Najbardziej komfortowa sytuacja to taka, gdy dojazd i wejście na teren posesji znajdują się od strony północnej, bo pozwala to na wykorzystanie pozostałych kierunków na doskonałe doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych.

Zalecany przykład usytuowania budynku jednorodzinnego względem stron świata:

wjazd i wejście od strony północnej,
strefa dzienna od strony południowej
Nieregularny kształt działki czy spadek terenu mogą być jej prawdziwymi atutami, dającymi dodatkowe możliwości kształtowania bryły budynku.
Na przykład na działce z dużym spadkiem terenu, budynek może otwierać się niewidoczną z frontu kondygnacją podziemną na część ogrodowo - rekreacyjną.

Przykład domu jednorodzinnego położonego na skarpie przy ulicy Pomorskiej w Łodzi:
Przy wąskiej działce możemy postawić na kompozycję prostych jednoprzestrzennych brył z amfiladowym układem pomieszczeń.

Przykład amfiladowego układu pomieszczeń domu jednorodzinnego w Eufeminowie:

* amfilada (fr. enfilade) – szereg pomieszczeń (pokoi, sal) połączonych ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii.


4. FUNKCJA

Funkcja budynku (czyli rozmieszczenie planowanych pomieszczeń) nierozerwalnie związana jest z jego usytuowaniem względem stron świata oraz dojazdem do posesji. Strefę dzienną najlepiej jest sytuować od południa lub południowego-zachodu, aby popołudniowe światło jak najdłużej docierało do pokoju dziennego, w którym spędzamy najwięcej czasu. Kuchnia ze spiżarnią powinna znajdować się w chłodniejszej strefie domu, a więc najlepiej od wschodu lub północy. Pokoje sypialne zaś dobrze jest lokalizować od północy lub wschodu, podobnie jak część gospodarczą, tj. garaże i pomieszczenia techniczne. Nie zapominajmy o strefowaniu funkcji, a więc wydzieleniu części "dziennej" i "nocnej", służących komfortowi użytkowników. Często strefy te wydziela się na osobnych kondygnacjach. Strefa dzienna to zespół pomieszczeń do wspólnego przebywania domowników za dnia, a więc pokój dzienny z kuchnią i jadalnią. Strefa nocna to sypialnie z towarzyszącymi im łazienkami i garderobami. Strefowanie zapewnia intymność oraz umożliwia równoległe korzystanie z domu przy wykonywaniu odmiennych czynności, czyli np. odpoczynek w części nocnej możliwy jest w czasie przyjęcia organizowanego w części dziennej.

Przykład układu funkcjonalnego domu jednorodzinnego w Eufeminowie: