Dekalog inwestora

01
wrz
2023
10 najważniejszych rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, budując dom - część IV

9. PROJEKT TYPOWY

Często decydujemy się na projekt domu typowego ze względu na jego niski koszt. Pamiętajmy jednak, że projekt typowy nie zawiera kompleksowej dokumentacji stanowiącej załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Projekt typowy musi zostać zaadaptowany przez architekta, konstruktora (wraz z opracowaniem indywidualnego fundamentowania) oraz pozostałych projektantów branżowych. Ponadto do każdego projektu typowego należy dołączyć m.in.:
- projekt zagospodarowania terenu opracowany na aktualnej mapie do celów projektowych,
- projekty instalacji zewnętrznych i przyłączy (czasami sieci),
- badania geologiczne wraz z opinią geotechniczną,
- informację o obszarze oddziaływania budynku.
Projekty instalacji domu inteligentnego również są dodatkowo płatne.

A zatem globalny koszt projektu typowego jest tak naprawdę tylko nieznacznie niższy niż indywidualnego. Według jednej z firm sprzedających domy typowe koszt kompleksowego opracowania wraz z adaptacją i projektami uzupełniającymi może wynieść nawet 14 tys. złotych, co jest porównywalne z ceną projektu zamawianego indywidualnie. Ponadto dokonując zmian w projekcie typowym, może się okazać, że czas ich wykonania będzie równy z wykonaniem projektu od podstaw.


10. PROJEKT INDYWIDUALNY

Zamawiając projekt indywidualny otrzymujemy kompleksową usługę pełnobranżową, czyli komplet dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę, dokumentację dostosowaną do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników, jak i do każdej, nawet najbardziej nietypowej działki. Opracowując projekt indywidualny jesteśmy w stanie - jako projektanci - wprowadzić znaczne oszczędności, doradzając w kwestiach technologii czy konstrukcji, użytych materiałów, a przede wszystkim powiązań funkcjonalnych i proporcji poszczególnych pomieszczeń. Pracując w technologii trójwymiarowej (BIM - Building Information Modeling), budujemy wirtualny model projektowanego domu, co znacznie ułatwia współpracę z klientem i pozwala na zaprojektowanie domu optymalnego. Klient widząc wirtualny model swojego domu, jest w stanie jednoznacznie ocenić swoje preferencje co do proponowanych rozwiązań. Przykładem może być tu zupełnie odmienne odczytywanie proporcji budynku na płaskim rysunku elewacji i na modelu trójwymiarowym Szczególnie widoczne jest to przy budynkach z dachami spadzistymi, które dopiero w modelu 3D zyskują właściwą perspektywę i stają się widoczne w sposób zbliżony do rzeczywistości.

Przykład rysunku elewacji oraz widoku trójwymiarowego modelu tego samego budynku - osiedle Marmurowe (etap 3) przy ulicy Beskidzkiej w Łodzi:


Stała współpraca z architektem przy opracowaniu projektu indywidualnego umożliwia również wprowadzanie zmian na każdym etapie procesu projektowego, i co ważne bez dodatkowych kosztów. Dla porównania przy projekcie typowym, część zmian nie jest w ogóle możliwa do wykonania, a każda wprowadzana zmiana jest dodatkowo płatna.