Dekalog inwestora

01
lip
2023
10 najważniejszych rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, budując dom - część III

4. MEDIA

Na wartość działki, jak i budżet na wymarzony dom, znaczący wpływ ma dostępność mediów. Dlatego przed zakupem warto uzyskać w Wydziale Kartografii i Geodezji Urzędu Miasta lub Gminy mapę do celów lokalizacyjnych (mapę zasadniczą), z której możemy odczytać, w jakiej odległości od działki znajdują się sieci miejskie czy gminne. Im są bliżej, tym koszt podłączenia działki będzie niższy. Stanowi ona również niezbędny załącznik do wniosku o warunkach zabudowy.


5. BUDŻET

Choć wydaje się to oczywiste, pamiętajmy, że planując budżet, powinniśmy uwzględnić w nim nie tylko budowę domu w tzw. stanie deweloperskim, ale również wykończenie i wyposażenie wnętrz oraz zagospodarowanie terenu tj. nawierzchnie utwardzone, nasadzenia oraz planowane przyłącza czy instalacje zewnętrzne. Budynek będzie generował stałe opłaty z tytułu zużycia mediów oraz drobne prace remontowe takie jak malowanie.

Orientacyjny podział kosztów:

Etapowanie (choć częściej wykorzystytwane w przypadku dużych inwestycji np: 2-3 etapowa budowa osiedla) jest również możliwe w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Możemy planować późniejszą budowę wydzielonej strefy funkcjonalnej lub odłożyć w czasie wykończenie poddasza, czy wręcz całej kondygnacji naszego domu. Musimy jednak liczyć się z trudnościami jakie pojawią się przy tej okazji, np. ingerująca w życie rodzinne ekipa budowlana, konieczność demontażu części elementów istniejących, takich jak fragment połaci dachowej lub ściany dla nowych otworów wejściowych łączących części budynku z różnych etapów.


7. EKONOMIA

Obecnie obowiązujace normy są coraz bardziej restrykcyjne pod względem energetycznym i obligują do stosowania coraz cieplejszych (mających większą izolacyjność cieplną) materiałów. Warto w nie zainwestować, bo koszty energooszczędnych technologii zwrócą się w postaci mniejszych opłat eksploatacyjnych, np. za ogrzewanie. Koszty budowy i eksploatacji obniży również zwarta, prosta bryła oraz optymalna wielkość przeszkleń.

Przykładowa ilość pelletu (jednego z rodzajów materiału opałowego) potrzebna w ciągu roku do ogrzania domu o powierzchni 200 mkw, przy założeniu sprawności kotła 85%:

Przy planowaniu domu, dobrze jest uwzględnić faktyczne potrzeby rodziny, czyli projektować dom "skrojony na miarę", nie zaś na wyrost czy dla wielopokoleniowej rodziny. Najmniej ekonomicznymi rozwiązaniami, których powinniśmy unikać, są podpiwniczenia (ze względu na koszt ich wykonania) oraz zbędna kubatura, np. nieużytkowych poddaszy, którą musimy ogrzewać.


8. EKOLOGIA

Planując dom, rozważmy jego wyposażenie w rozwiązania proekologiczne - kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Rozwiązania te, są coraz bardziej przystępne cenowo, a dodatkowo możliwe jest również uzyskanie na nie dofinansowania. Właściwa lokalizacja pomieszczeń względem stron świata oraz usytuowanie największych przeszkleń od strony południowej pozwolą na pozyskiwanie darmowej energii, a przez to dom stanie się bardziej ekologiczny.

Zużycie energii elektrycznej
Oszacowane zużycie energii elektrycznej w budynku tradycyjnym wyniosło 25449 kWh/rok. Zastosowanie pompy ciepła umożliwiło obniżenie kosztów energii elektrycznej poniesionych na cele ogrzewania o ok. 78%. Całkowity uzysk energii z systemu fotowoltaicznego wyniósł 4787 kWh/rok. Odpowiednio dobrany system rekuperacji powietrza wentylacyjnego, po uwzględnieniu poboru energii elektrycznej przez sam rekuperator, przyniósł oszczędności równe 1586 kWh/rok. Największe oszczędności wynikające ze sterowania oświetleniem uzyskano dla oświetlenia zewnętrznego, które w budynku z instalacją tradycyjną było włączone przez 5 godzin w ciągu doby, zaś dzięki zastosowaniu czujek ruchu, szacunkowy czas załączonego oświetlenia obniżył się do ok. 1 godziny na dobę. W ostatecznym rozliczeniu z dostawcą energii elektrycznej, można przyjąć wielkość całkowitego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, pomniejszoną o wielkość uzyskaną z paneli fotowoltaicznych. Przy takim założeniu w budynku wyposażonym w inteligentną instalację elektryczną, pompę ciepła, panele fotowoltaiczne oraz rekuperator powietrza wentylacyjnego oszacowane zużycie energii elektrycznej wyniesie 3136 kWh/rok.
źródło: nis.com.pl